Właśnie co się zaręczyliście, a już czujecie się całkowicie przytłoczeni?

Mówiąc najprościej kluczem do ślubu bez usterek jest inteligentne planowanie. Oszczędź sobie wielu bólów głowy, przygotowując plan i trzymaj się go – to pozwoli utrzymać porządek i zminimalizować stres. Warto zastanowić się nad zatrudnieniem profesjonalnego wedding plannera, jeśli jednak z jakiś powodów nie chcecie tego robić, oto kilka wskazówek, które w pełni umożliwią wam cieszyć się z przygotowań do Waszego Wielkiego Dnia.

Bądźcie zorganizowani

Ten punkt jest dość oczywisty. Im bardziej jesteś zorganizowana, tym mniej prawdopodobne jest, że coś pójdzie nie tak. Zacznij od zastanowienia się jak ma wyglądać ten dzień. Załóż pamiętnik, teczkę, cokolwiek gdzie będziesz mogła przechowywać wszystkie informacje o ślubie: pokwitowania, kontrakty, pomysły, daty, godziny, lokalizacje.

Stwórz swoją spersonalizowaną listę kontrolną

Po ustaleniu daty ślubu utwórz spersonalizowaną listę kontrolną ślubu. Może brzmi to trochę odstraszająco, ale pomoże Ci to utrzymać porządek i trzymać się harmonogramu twoich obowiązków z miesiąca na miesiąc. Wiem, że może wydawać się trochę przerażające, ale zachęcam, aby spróbować zrobić jak najwięcej w ciągu pierwszych kilku miesięcy, w ten sposób ostatnie kilka miesięcy nie będzie tak gorączkowe.

Wygospodaruj czas w swoim kalendarzu

Wybierz dzień lub dwa w ciągu tygodnia, kiedy skupisz się na planowaniu ślubu (lub wybierz czas, aby zrobić jedną lub dwie rzeczy każdego dnia, jeśli jesteś typem z naciskiem na czas). Dobrze jest też usiąść razem i zaplanować. Eliminuje to zamieszanie – tzn. jedno z was myśli, że powinno zadzwonić i sprawdzić wynajem sal, gdy drugie już zawęziło listę lokali dostosowanych do ich potrzeb. Wyraźne podzielenie przygotowań na etapy i szczegóły weselne może ci tylko pomóc w dłuższej perspektywie.

Dziel i rządź (podczas komunikacji)

To najlepszy sposób na załatwienie spraw. Ty i twój partner powinniście być zaangażowani na każdym kroku. Sporządź listę szczegółów, którymi należy się zająć, a następnie podziel listę na pół i wybierz, co chcesz zrobić – Twój partner może nie być zainteresowany dokładnie tym, które kwiaty chcesz do wiązanki. Jeśli dzielisz obowiązki, powinnaś także dzielić się szczegółami. Dobrze jest zająć się niektórymi rzeczami samemu, ale pamiętaj o rozmowie, aby nie kontaktować się z dostawcą dwa razy w jednej sprawie.

Bądź elastyczny i uczciwy

Tak naprawdę przygotowania do ślubu to nauka chodzenia na kompromisy w związku. Każde z was będzie chciało rzeczy, na które drugie nie ma ochoty (lub nie mają dla jednego z was aż takiego znaczenia), ale elastyczność jest koniecznością, więc bądź skłonna się ugiąć. Jeśli naprawdę sprzeciwiasz się czemuś, pozwól, aby Twój sprzeciw został należycie usłyszany i odnotowany – warto podać argumenty wyjaśniające taką decyzję. Najczęściej dzieje się tak, gdy zaczynacie decydować o liście gości i budżecie. Pamiętajcie jednak, że planujecie wasze wspólne wesele.

Szczegóły, umowy i negocjacje

W kontaktach z profesjonalistami weselnymi (firmy cateringowe, kwiaciarnie itp.), upewnij się, że podczas wstępnych dyskusji wyjaśnisz wszystkie szczegóły i oczekiwania. Sprawdź czy zawsze otrzymujesz umowę określającą daty, godziny i lokalizacje – innymi słowy, wypisz wszystko. Chodzi o to, że kupujesz i płacisz, aby otrzym dokładnie to, co chcesz, aby Twój dzień był spektakularny. Przede wszystkim koniecznie przeczytaj drobną czcionkę na każdej umowie przed jej podpisaniem i upewnij się, że znasz zasady anulowania i opłat.

Miłego planowania!