Która Para Młodych nie chciałaby mieć ślubu pięknego, oryginalnego i zachwycającego gości?
Jednym ze sposobów na
wyjątkową i bajeczną ceremonię ślubną jest urządzenie jej w plenerze. Pogodna wiosna, długie, upalne lato i złota polska jesień mogą stanowić doskonałe tło dla uroczystości ślubnej.

Moda na śluby plenerowe przybyła do nas z Zachodu i w ostatnich latach ta forma uroczystości zaczęła zyskiwać coraz większe grono zwolenników. Czerwony dywan w ogrodzie, na łące lub nad jeziorem jest idealną scenerią dla uroczystości cywilnej. Z pewnością doda jej niezwykłego uroku i wagi.

W Polsce możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza Urzędem Stanu Cywilnego istnieje od 1 marca 2015 roku. Ślub może się odbyć w dowolnym, gwarantującym powagę i dostojność ceremonii miejscu. W tym celu należy złożyć podanie do kierownika Urzędu z prośbą o udzielenie takiego ślubu poza USC. Nie ma obowiązku pisemnego argumentowania wyboru miejsca, jednak jeżeli jest ono nietypowe – warto zastanowić się jakie byłoby wasze uzasadnienie, w razie jakichkolwiek wątpliwości ze strony urzędnika.

Trzeba liczyć się z faktem, że ceremonia w plenerze jest opcją droższą, ponieważ poza standardową opłatą skarbową za sporządzenia aktu małżeństwa w wysokości 84 zł, należy uiścić dodatkową opłatę w wysokości 1000 zł. Koszt ślubu plenerowego generalnie jest wyższy, także ze względu na to, że musimy wypożyczyć krzesła dla gości, zorganizować i zaaranżować miejsce zaślubin, zapewnić nagłośnienie, itp. Kolejnym ważnym aspektem jest tzw. plan „B”. Pogoda w Polsce lubi płatać figle, dlatego warto mieć w zanadrzu jakieś zadaszone miejsce, w które w razie czego będzie można przenieść ceremonie.

Pomimo większych wymagań formalnych oraz logistycznych, warto rozważyć taką formę zwarcia związku małżeńskiego, ponieważ ślub plenerowy może być uroczystością bardziej zindywidualizowaną i dopasowaną do wyobrażeń Narzeczonych.

Poniżej kilka inspiracji z plenerowych ceremonii:

Zdjęcia: Pinterest.com