W najbliższych miesiącach będziecie musieli rozważyć wiele opcji. Niezwykle istotne są detale, ponieważ to właśnie one sprawiają, że wasz ślub jest wyjątkowy, pamiętajcie jednak o zachowaniu szerszego pola widzenia. Ustalenie nadrzędnej koncepcji i trzymanie się jej jest najłatwiejszym sposobem na zaplanowanie ślubu, który wydaje się spójny, przemyślany i całkowicie Wasz. Spojrzenie na całokształt wesela oraz określenie jego klimatu ułatwi wam życie, kiedy będziecie szukać inspiracji i pozwoli zachować zdrowy rozsądek podczas planowania. Dlatego zastanówcie się jaki ma być wasz ślub – może te 6 kroków pomoże wam w znalezieniu swoich preferencji.

Krok pierwszy – Marzenie

Początek procesu jest fazą marzeń, więc nie martw się o to, jak coś zadziała, ani ile to będzie kosztować. I nie zastanawiaj się nad tym, co pomyślą Twoi rodzice.

Wyobraź sobie swoje wymarzone wesele. Co widzisz? Oto kilka pytań, które należy wziąć pod uwagę:

Duże (wszyscy, kogo znasz) lub małe (bliscy przyjaciele i krewni)?

Na zewnątrz czy w domu?

Miejsce (jedno z twoich rodzinnych miast lub twojego obecnego miasta) lub z dala (ślub na plaży, zagraniczny)?

Nowoczesne, klasyczne, romantyczne, vintage, rustykalne czy total glam?

Wiosna, lato, zima czy jesień?

Krok drugi – zbieraj i zapisuj swoje inspiracje.

Aby uzyskać lepsze wyobrażenie o tym, czego chcesz (i na pewno nie chcesz), spędź trochę czasu sprawdzając czasopisma dla nowożeńców, portale ślubne, blogi i zdjęcia ślubne. Ale nie ograniczaj się do przeglądania tylko oczywistych źródeł. Coś tak mało prawdopodobnego jak wzór tapety lub ładny wzór opakowania perfum może Cię zainspirować. Tkaniny, artykuły papiernicze i bibeloty to także świetne punkty wyjścia. Zbieraj swoje pomysły na tablicy inspiracji – to jeden z najlepszych sposobów na uporządkowanie wszystkiego. Pomoże również w identyfikacji wspólnych wątków i wizualizacji, jak różne elementy będą wyglądać razem.

Krok trzeci – stopień formalności ślubu

Ten punkt może brzmi nieco dziwnie i nie do końca zrozumiale, ale już wyjaśniam jaką formalność mam na myśli. Decydując się na miejsce ślubu, decydujesz również niejako o charakterze ślubu. Jeśli wesele ma się odbyć w klasycznej sali weselnej , pałacyku itp. to oczywistym jest, że goście przyjdą ubrani elegancko, panie w butach na wysokim obcasie itd. Jeśli jednak Twoim marzeniem jest impreza na plaży, w ogrodzie to sama przyznasz, że szpilki mogą utrudnić dobra zabawę – takie wesele wymaga bardziej swobodnej konwencji. Kolejny aspekt to Twoje preferencje odnośnie długości wesela: czy wolicie kameralną kolację, imprezę do białego rana czy w ogóle piknik. Niezależnie od tego, na co się zdecydujecie, warto podkreślić charakter imprezy zaczynając od zaproszeń na podziękowaniach dla gości kończąc.

Krok czwarty – określ swój styl

Im bardziej konkretną masz wizję, tym łatwiej będzie Ci wybrać szczegóły i przekazać swoje pomysły swoim profesjonalistom – im bardziej „czujesz” temat, tym lepiej. Zamiast zatrzymywać się w „glam”, zdecyduj, czy chcesz glam bardziej art-deco czy old-Hollywood. Twoim tematem może być wszystko, od ulubionej epoki, hobby lub miejsca do dziedzictwa lub kultury. Aby pomóc w kształtowaniu stylu, pomyśl o interesujących hobby, które Ty i twój narzeczony macie wspólne. Może oboje kochacie żeglować lub dzielicie się uznaniem dla sztuki. A może jest miejsce, które we dwoje kochacie, takie jak szczyt górski, na którym się zaręczyliście lub wakacyjna miejscowość, w której się zakochaliście.

Jedna uwaga: nie łączcie zbyt wielu pomysłów. To wspaniałe, jeśli uwielbiasz musicale prosto z Broadwayu,   a twój przyszły małżonek bierze udział w wyścigach samochodowych, ale próba połączenia obu w dniu ślubu prawdopodobnie doprowadzi do dziwnego i chaotycznego przyjęcia. Postarajcie się wybrać jedną koncepcję i trzymajcie się jej.

Krok piąty – wybierz swój kolor/kolory

Kolor jest czynnikiem jednoczącym wszystkie elementy ślubne, od zaproszeń do strojów druhen. Rzuć okiem na koło kolorów, aby określić, które odcienie są wasze. Najłatwiejszym sposobem połączenia wszystkich elementów weselnych jest trzymanie się jednego koloru głównego i koloru akcentującego lub dwóch równie dobrze uzupełniających się kolorów (kolorów, które znajdują się dokładnie naprzeciw siebie na kole kolorów, takich jak zielony i różowy lub żółty i fioletowy) dla jasnego kontrastu. Ale nie musisz ograniczać się do dwóch kolorów – dodanie neutralnych lub metalicznych akcentów sprawi, że Twoja paleta barw będzie bardziej oryginalna. Można również wybrać analogiczny schemat – łącząc trzy kolory, znajdujące się obok siebie na kole kolorów, jak niebieski, barwinek i fiolet, aby wydobyć subtelne niuanse tych barw.

Krok szósty – Nie zapomnij o atmosferze

Planując, pamiętaj, że temat wyraźnie wpływa na wygląd Twojego ślubu, ale może również nadać mu klimat. Również ważne, a może nawet najważniejsze jest to jak Wy jako Państwo Młodzi będziecie się czuli w wybranej przez was konwencji. Najlepiej jeśli wasze osobowości i namiętności przemawiają przez to, co ostatecznie wyróżnia wasze wesele i sprawia, że jest ono wyjątkowe.